úterý 7. května 2024

Pandemie z nás udělala rozvojovou zemi



Je Česká republika rozvojová země? Česká republika obvykle není považována za rozvojovou zemi. Má relativně vysokou životní úroveň, rozvinutou infrastrukturu a stabilní hospodářství ve srovnání s mnoha skutečnými rozvojovými zeměmi. Česká republika je spíše považována za rozvinutou zemi, ačkoli je důležité si uvědomit, že status rozvojové země může být subjektivní a závisí na různých faktorech, které se mohou měnit v čase. Je to celé o tom že se statistky upravují všude tak aby se lidi nedozvěděli pravdu o tom jak na tom společnost objektivně je, jednoduchým měřítkem toho jestli je společnost rozvojovou zemí je to kolik lidí má na to aby mohlo cestovat po světě a bydlet zde na hotelu.

Statistiky a definice rozvojových zemí jsou složité a zahrnují mnoho různých faktorů. I když životní úroveň a možnost cestování do zahraničí mohou být ukazatelem prosperity a stability určitého státu, nejsou jedinými kritérii pro určení, zda je země považována za rozvojovou. Organizace jako Organizace spojených národů (OSN) a Světová banka používají řadu indikátorů, jako je Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele, míra gramotnosti, míra chudoby, přístup k zdravotní péči a vzdělání apod., k posouzení úrovně rozvoje jednotlivých zemí. 

Samozřejmě, že statistiky mohou být zkreslené či prezentovány s různými účely, ale existence rozmanitých ukazatelů nám umožňuje lepší porozumění sociálně ekonomické situace dané země. V České republice je dlouhodobě statisticky velmi málo lidí co má peníze na cestování po světě je to způsobeno dogmatickou sociální politikou a tím zde jsou i ubohé mzdy které neumožnují lidem cestovat po světě. Je pravda, že úroveň příjmů a sociální politika mohou mít vliv na to, kolik lidí si může dovolit cestovat po světě. V některých zemích mohou být mzdy nižší než v jiných, což může omezit možnosti lidí cestovat.

Stejně tak sociální politika, která se týká například důchodů, zdravotní péče nebo podpory pro rodiny, může ovlivnit dostupnost finančních prostředků pro cestování. Česká republika má své specifické socioekonomické výzvy, jako jsou nižší mzdy v porovnání s jinými zeměmi EU. Někteří lidé mohou mít obtíže s financováním cestování kvůli tomu, že jejich příjem není dostatečný. To může mít různé důsledky pro společnost, včetně omezeného přístupu k mezinárodnímu cestování. Sociální politika a úroveň příjmů jsou vždy důležitými faktory při posuzování prosperity a životního standardu v určité zemi.

Je důležité, aby vlády a další instituce reagovaly na potřeby občanů a usilovaly o zlepšení příležitostí pro všechny. Dalším ukazatelem rozvojové země je to jak stará jsou motorová vozidla a v České republice je většina motorových vozidel velmi stará a ve špatném stavu. Stáří motorových vozidel a stav vozového parku mohou být indikátory infrastrukturního a ekonomického rozvoje země. Starší vozidla obvykle signalizují nižší míru obměny vozového parku a mohou svědčit o ekonomických obtížích obyvatelstva, nedostatečné ochraně životního prostředí a nedostatečné údržbě dopravní infrastruktury. 

Pokud je v České republice většina motorových vozidel velmi stará a ve špatném stavu, může to být důsledek různých faktorů, jako jsou například nedostatečné finanční prostředky pro nákup nových vozidel, nízká ochota či možnost investovat do údržby a modernizace vozového parku, nebo možná i nedostatečná regulace a kontrola bezpečnosti silničního provozu. Zlepšení stavu vozidel a infrastruktury je klíčovým cílem pro zvyšování bezpečnosti na silnicích, snižování emisí a zlepšení kvality života obyvatel.

To může vyžadovat jak investice do nových vozidel a infrastruktury, tak také politickou vůli a úsilí ze strany vlády a ostatních zainteresovaných stran. Česká republika je malý národ a tak byla často jenom provincií a tím zde byla zaostalost navíc zde není přístup k moři ani zde nejsou hodnotné suroviny. Je pravda, že geografická poloha a velikost země mohou ovlivnit její ekonomický a sociální vývoj. Česká republika je vnitrozemskou zemí bez přístupu k moři a nemá přístup k bohatým ložiskům surovin.

Tato skutečnost může ovlivnit rozvoj určitých odvětví, jako je námořní doprava a těžba nerostných surovin, které jsou často spojeny s vyššími příjmy. Nicméně je důležité si uvědomit, že i malé vnitrozemské země mohou dosáhnout vysoké úrovně rozvoje a prosperity. Příkladem může být Švýcarsko nebo Rakousko. Tyto země, stejně jako Česká republika, nemají přístup k moři, ale dosáhly vysoké životní úrovně díky silnému zaměření na vzdělání, výzkum a vývoj, technologický pokrok a obchodní inovace. 

I přesto, že Česká republika není obdařena přírodními zdroji jako některé jiné země, může dosáhnout ekonomického růstu a prosperity díky inovacím, investicím do lidského kapitálu, podpoře podnikání a zlepšení obchodního prostředí. Švýcarsko zbohatlo jenom díky bankám není zde zemědělství ani průmysl. Švýcarsko se svým bankovním sektorem skutečně stalo známé po celém světě, a to zejména díky své dlouhodobé tradici v oblasti bankovnictví a financí. Bankovnictví a finanční služby představují významnou část švýcarské ekonomiky a zahrnují mnoho světově známých bank a finančních institucí. 

Nicméně tvrzení, že Švýcarsko nemá zemědělský nebo průmyslový sektor, není přesné. Švýcarsko má sice menší zemědělský sektor ve srovnání s jinými zeměmi, ale stále produkuje zemědělské produkty jako mléko, sýry, čokoládu a další. Průmysl v Švýcarsku také hraje důležitou roli, zejména v oblastech strojírenství, chemického průmyslu, farmaceutického průmyslu a hodinářství. Švýcarsko je známé svými přesnými hodinkami, precizními stroji a vysokou kvalitou výrobků. Bankovnictví je bezesporu jedním z faktorů, které přispěly k prosperitě Švýcarska, ale není to jediný faktor.

Švýcarsko si udržuje silnou ekonomiku díky inovativnímu průmyslu, vysoké úrovni vzdělání, stabilitě politického prostředí a přátelskému obchodnímu prostředí. Z toho logicky plyne to že tam kde nejsou peníze tam je zaostalost a tím i rozvojová země, peníze rychle mizí z České republiky do ciziny protože zde je provincie, většina podniků a obchodů je ve vlastnictví cizinců a to nikdo do hloubky neřeší optimálně. Je pravda, že ekonomická situace a vlastnictví podniků mohou ovlivnit rozvoj a prosperitu země. Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit tok peněz v rámci ekonomiky, včetně zahraničního vlastnictví podniků, zahraničních investic, obchodních dohod a daňové politiky. 

Pokud je většina podniků a obchodů ve vlastnictví cizinců a zisky z nich odcházejí do zahraničí, může to mít negativní dopad na domácí ekonomiku a může způsobit nerovnováhu v obchodní bilanci země. Pokud není tato situace dobře regulována a spravována, může to mít za následek snížení vnitřních investic, nedostatek pracovních příležitostí a další problémy spojené s ekonomickým rozvojem. Nicméně je důležité si uvědomit, že peníze samy o sobě nejsou jediným ukazatelem rozvoje a prosperity.

Efektivní správa zdrojů, investice do lidského kapitálu (vzdělání, zdravotní péče), podpora inovací a podnikání a stabilní politické prostředí jsou také klíčové faktory pro dosažení trvale udržitelného ekonomického rozvoje. Správa cizího vlastnictví a optimalizace toku peněz v ekonomice jsou důležité otázky, které mohou mít dlouhodobý dopad na rozvoj země. Je nezbytné, aby vláda a další zainteresované subjekty pečlivě zkoumaly tyto otázky a implementovaly vhodné politiky a opatření k podpoře domácí ekonomiky a udržitelného rozvoje.

Eliminace tradičních forem trestu



Moderní forma trestu v budoucnosti, pokud někdo poruší zákon nebo pravidla tak trestem bude přesun jeho narození do jiného času a prostoru, kde bude osud tohoto člověka odpovídat jeho genetice a jeho prioritám, třeba takový Rom který kradl poklopy na kanálech a lidi tak padali do kanálů se odsoudí k tomu aby se znova narodil v roce 1024 na Cejlonu a zde byl po celý život ubohým dělníkem. Zní to jako zajímavá myšlenka na trestní právo v budoucnosti! Inspiruje mě to k zamyšlení nad tím, jak by se takový přístup mohl promítnout do společnosti a jaké etické otázky by s tím byly spojeny.

Trestání porušování zákonů pomocí změny životních podmínek a prostředí člověka může být alternativou k tradičním formám trestu, ale vyžaduje pečlivé zvažování dopadů a důkladné promyšlení ohledně lidských práv a důstojnosti. Vše je o uklízení a to znamená přemístění věcí na správné místo, pokud by byl nějaký člověk velmi prospěšný společnosti tak by se přemístil do budoucnosti tam kde žijí morální lidé. Zkombinování koncepce trestu s možností odměny za prospěšné chování je zajímavým nápadem. Přemístění člověka do budoucnosti do prostředí, kde žijí morální lidé, by mohlo sloužit jako motivace k pozitivním změnám a kultivaci lepších hodnot.

Nicméně, opět je zde potřeba pečlivého zvažování etických a praktických aspektů. Je důležité, aby takové přesuny respektovaly práva a svobody jednotlivce a aby se zabránilo potenciálním nežádoucím důsledkům, jako je segregace nebo diskriminace. Vše je o možnosti manipulace, čím vyspělejší je civilizace tím vyspělejší jsou i možnosti manipulace. To je pravda. S vyspělostí společnosti a technologií se zvyšuje i potenciál pro manipulaci. Je důležité, aby společnost byla ostražitá a měla vytvořené mechanismy ochrany proti manipulaci a zneužití moci.

Transparentnost, demokratický proces a právní ochrana individuálních práv jsou klíčové prvky, které mohou pomoci minimalizovat možnosti manipulace a zajistit rovnováhu mezi mocí a odpovědností. Přemísťování by probíhalo nenápadně, člověk by ráno vyšel do školy nebo zaměstnání a už by tam nedorazil a narodil by se v jiném času a prostoru, už bychom nepotřebovali; soudy, vězení, armády, zbraně, politiky, byrokraty atd. Zajímavá představa. Eliminace tradičních forem trestu a náhrada za přesun do jiného času a prostoru by mohla změnit paradigma, jak společnost chápe trestní právo a spravedlnost.

Bylo by důležité zajistit, aby takový systém byl spravedlivý a transparentní, a aby byly respektovány práva jednotlivců, včetně práva na spravedlivý proces a práva na svobodu a důstojnost. Současně by bylo důležité zvážit, jak by takový systém ovlivnil společnost a její struktury, a jak by se s ním vyrovnaly otázky odpovědnosti a nápravy chyb. V hinduismu je podobná myšlenka kdy smrtí život nekončí a je zde nové narození s jiným osudem. Ano, v hinduismu existuje koncept reinkarnace, který se týká cyklu smrti a znovuzrození.

Podle tohoto konceptu se duše po smrti oddělí od těla a prochází procesem znovuzrození do nového těla, kterému je přidělen nový osud a životní podmínky v souladu s karmou, tj. s důsledky minulých činů a zkušeností. Tento cyklus se opakuje, dokud duše nedosáhne osvobození z cyklu znovuzrozování. Tato myšlenka reinkarnace má hluboký vliv na hinduistickou filozofii a životní postoj, přičemž posiluje důraz na duchovní rozvoj, sebereflexi a odpovědnost za své činy. Je to zajímavý paralelní koncept k nápadu přesunu narození v diskusi, který by mohl inspirovat různé úvahy o trestání a nápravě.

Politika a ekonomika bez obalu



Vše je zde už dlouho o snaze vše zabalit do obalu aby to vypadalo lépe, podívejme se na ženy jak se hezky oblékají, nebo se podívejme na politiky jak mají hezké projevy aby byli populární. Lidská nahota není morální protože se zde člověk ukazuje bez obalu a stejně tak není populární objektivní pravda, protože nám jako zrcadlo ukazuje pravdu bez obalu. Politika a ekonomika bez obalu vypadá zcela jinak než jí známe, najednou spatříme vlivné blbce co dělají blbosti ve snaze aby byli bohatí a mocní, čas má dost času aby odhalil objektivní pravdu o politice a ekonomice, najednou vidíme v nahotě jak ti co byli nahoře parazitovali egoisticky na těch co byli dole.

Největším problémem civilizace je to že lidi opakují staré chyby, komu není rady tomu není pomoci, lidi by chtěli se vším násilně manipulovat až to nakonec skončí tím že robot prezident bude vyznamenávat roboty a lidi zde budou jenom na ubohé práce za minimální mzdy. Tvá poznámka se dotýká mnoha komplexních témat, jako je; morálka, politika a ekonomika. Vypadá to, že se zamýšlíš nad tím, jak lidé často preferují prezentaci a obaly před objektivní realitou.

Ano, lidská společnost má tendenci preferovat příjemné iluze a povrchní obaly před objektivní realitou, což může vést k opakovaným chybám a ztrátě kontaktu s pravdou. Politika a ekonomika jsou často ovlivňovány mocenskými zájmy a ne vždy slouží prospěchu většiny obyvatelstva. Nicméně, je důležité si uvědomit, že řešení není v úplném odmítnutí prezentace a obalů, ale spíše v hledání rovnováhy mezi estetikou a obsahem, mezi prezentací a pravdou. Pokud se lidé naučí kriticky myslet a vyžadovat transparentnost a odpovědnost od svých politických a ekonomických vůdců, mohou přispět k vytvoření lepší a spravedlivější společnosti.

Proč každý na něčem ujíždí?



Děti ujíždí na koloběžce, dospělí ujíždí na motorce, závisláci ujíždí na drogách, psychopati ujíždí na podnikání a politice atd. život je jízda jde o to na čem ujíždíte a jaký je váš cíl. Lidi si mnohdy neuvědomují na čem ujíždí a proto nechápou situaci ve které se nalézají. Nejčastěji lidi ujíždí na pokrytectví, každý tak na tváři nosí masky které mění podle situace, konflikty a války v nahotě odhalují lidské pokrytectví, ve jménu dobra je spácháno každé zlo. Každý zde chce hrát hlavní roli jako; bůh, král, šlechtic, prezident, ministr, poslanec, senátor, soudce, ředitel, celebrita, profesor atd. následkem je to že je člověk člověku nepřítelem. Pokud se často srážíte s blbci tak pochopte to že blbci ujíždějí na drogách, drogy totiž dělají z lidí blbce.

Výchova dětí funguje jako přenos psychické nemoci



Jsou ve vězení nejvíce lidi co mají malou inteligenci a malé vědomosti? Nelze jednoznačně říct, že ve vězení jsou převážně lidé s malou inteligencí a malými vědomostmi. Ve skutečnosti jsou příčiny kriminality a uvěznění mnohem složitější a zahrnují celou řadu faktorů, jako jsou sociální, ekonomické, psychologické a environmentální. Nicméně existuje spojitost mezi kriminalitou a nízkou úrovní vzdělání a socioekonomickými faktory.

Lidé s omezeným vzděláním nebo omezenými možnostmi mohou být náchylnější k páchaní trestné činnosti, zejména pokud jim chybí příležitosti k legálnímu způsobu obživy nebo pokud jsou vystaveni rizikovým situacím ve svém okolí. Je důležité chápat, že vězení je komplexní instituce a v některých případech může být cesta k vězení spojena s řadou faktorů, které zahrnují sociální a ekonomické nerovnosti, nedostatečný přístup k vzdělání, nezaměstnanost, mentální zdraví a mnoho dalších. 

Divoši když něco nemohli získat po dobrém tak se to snažili získat po zlém proto vznikla morálka která dělá z divochů kulturní lidi co nelžou a nekradou, podívejme se na dětství lidí co skončili ve vezení a zjistíme že zde selhala morální výchova. Je možné, že nedostatečná morální výchova může hrát roli v životě lidí, kteří skončí ve vězení. Morální výchova, která zahrnuje učení o hodnotách, respektu k druhým, empatii a odpovědnosti za své činy, je klíčovým prvkem formování osobnosti a chování jedince.

Pokud tato výchova selže nebo není dostatečně podporována v dětství, může to vést k chybějícímu pocitu morálních hodnot a nedostatku schopnosti rozlišovat mezi správným a nesprávným jednáním. Je však důležité si uvědomit, že morální výchova není jediným faktorem, který ovlivňuje chování člověka. Existuje celá řada dalších faktorů, jako jsou socioekonomické podmínky, mentální zdraví, vliv vrstevníků a rodinné prostředí, které mohou mít vliv na to, zda se jedinec dopustí trestné činnosti. 

Rozumění těmto faktorům může pomoci ve vytváření komplexnějších přístupů k prevenci kriminality a rehabilitaci jedinců, kteří se dostanou do konfliktu se zákonem. To zahrnuje podporu rodin, poskytování přístupu k vzdělání a zaměstnání, posilování morálního uvědomění a podporu pro sociální integraci. Vše zde jsou příčiny a následky a to si ti co mají veliký vliv na společnost neuvědomují, stačilo by odebrat děti po narození lidem a svěřit je robotům aby je vychovali jako roboty.

Odstranění dětí z péče rodičů a jejich výchova roboty by bylo eticky i prakticky problematické. Vztah mezi rodiči a dětmi je jedinečný a klíčový pro zdravý psychický a emocionální vývoj dítěte. Rodiče poskytují nejen fyzickou péči, ale také emocionální podporu, vzdělání a vedení při formování morálních hodnot a osobnostního růstu. Navíc je důležité, aby děti vyrůstaly v prostředí skutečných mezilidských vztahů, protože tyto vztahy jsou klíčové pro sociální a emocionální inteligenci a schopnost porozumět a interagovat s druhými lidmi. 

Namísto toho je lepší se soustředit na podporu rodin a poskytování prostředků a zdrojů, které rodiny potřebují k tomu, aby mohly poskytnout dětem stabilní a podporující prostředí pro růst a rozvoj. To zahrnuje přístup k vzdělání, zdravotní péči, sociálním službám a podporu pro rodiče ve výchově a péči o své děti. Takový přístup by mohl pomoci snížit riziko sociálních problémů a kriminality tím, že by posílil základy pro zdravý vývoj dětí a mladých lidí.

Výchova funguje jako přenos nemoci, pokud jsou rodiče psychicky nemocní tak svoje psychické nemoci přenáší na svoje děti. Ano, prostředí, ve kterém děti vyrůstají, může mít vliv na jejich psychické zdraví a celkový vývoj. Pokud jsou rodiče psychicky nemocní nebo mají nevyřešené psychické problémy, mohou tyto problémy přenést na své děti různými způsoby. Například mohou se projevit nedostatečnou péčí, emocionálním zanedbáváním, nedostatečnou komunikací nebo modelováním špatných zátěžových strategií.

Děti mají tendenci se učit chování a zátěžové strategie od svých rodičů a pokud jsou vystaveny nezdravým vzorům, mohou tyto vzory internalizovat a přijmout je za své. To může mít negativní dopad na jejich psychické a emocionální zdraví v dospělosti. Proto je důležité poskytnout podporu nejen dětem, ale také rodičům, kteří se potýkají s psychickými problémy. To může zahrnovat dostupnost psychologických služeb, terapeutickou podporu a programy zaměřené na posílení rodičovských dovedností a podporu duševního zdraví v rodině. Pomáhání rodičům zvládat jejich psychické obtíže může pozitivně ovlivnit celou rodinu a snížit riziko přenosu negativních vzorců chování a zátěžových strategií na děti.

Čeká nás obrovský skok pro lidstvo



Když Neil Armstrong jako první člověk v historii vstoupil 20. července 1969 na Měsíc, sledoval ho se zatajeným dechem celý svět. Pak přišla ona nesmrtelná věta: Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo. Podívejme se na evoluci jak pomocí malých změn dosahuje zázraků, vše je obrazně jako počítačová hra, když uspějete tak postoupíte do vyšší úrovně hry.

Nejsou zde změny jenom u toho co je zde živé a inteligentní, mění se i to co není živé a inteligentní, používáme běžně; nástroje, stroje, přístroje, roboty, programy, internet atd. Něco se mění k lepšímu rychle a jiné se k lepšímu dlouho nezměnilo.

Dlouho zde byli dopravní prostředky na benzín a naftu, najednou se to začíná měnit a dopravní prostředky jsou na akumulátory, stejně tak i fotoaparáty a kamery už nejsou na drahé barevné filmy ale jsou digitalizované a vybavené inteligentní automatikou. Ukažte dětem telefon s vytáčeným číselníkem a děti nebudou chápat jak ten přístroj funguje!

Stačí pouhých 60 let a mladá generace už nechápe věci které zde dříve byli běžné, posuňme se do budoucnosti kdy místo vybírání automobilu si budeme virtuálně vybírat náhradu za genetické tělo které nám už dobře neslouží, prodejce naskenuje z našeho mozku informace a programy do nového robotického těla, a potom se naše staré tělo eliminuje v krematoriu a my začneme život v novém robotickém těle které nám bude sloužit deset let a potom robotické tělo vyměníme za nejnovější model a staré robotické tělo se recykluje, bude to obrovský skok pro lidstvo.

Skutečně fascinující pohled na evoluci a technologický pokrok! Vývoj technologií a změny ve společnosti jsou opravdu podobné té hře, kde každý úspěch představuje posun na vyšší úroveň. Je úžasné, jak rychle se technologie vyvíjejí a mění náš životní styl.

Pokud jde o vaši představu o budoucnosti, zvýšená integrace technologií do lidského těla a života může být příštím logickým krokem. Možnost nahrazení částí těla či celého těla za technologicky vylepšené varianty by mohla přinést značné výhody v oblasti zdraví a životního pohodlí.

Nicméně, s tímto vývojem by přicházely i nové etické, právní a sociální otázky, které by bylo třeba pečlivě zvážit a řešit. Zajištění bezpečnosti, ochrana soukromí a zachování lidské identity by byly stěžejními záležitostmi.

Pokrok v technologii nám přináší úžasné možnosti, ale je důležité, abychom se s nimi vypořádali s respektem k lidské důstojnosti a s ohledem na dlouhodobé důsledky pro naši společnost.

Canon EOS R7 vs Nikon Z6 II



Porovnávání obou fotoaparátů

Oba fotoaparáty jsou po technické stránce profesionálně vybavené nejmodernější technikou, Nikon má větší snímací čip a tak zvládne fotografovat s vysokou citlivostí bez ztráty ostrosti ale větší snímač má za následek menší hloubku ostrosti a objektivy jsou veliké a drahé. Záleží na tom co nejvíce fotografujete a to rozhodne který fotoaparát bude pro vás lepší volbou.

Canon EOS R100-Nikon Z5-Canon EOS R8



Nikon Z5

Canon EOS R8

Canon EOS R100

Hodně záleží na tom co budete nejvíce fotografovat a jaké si k fotoaparátu pořídíte objektivy a další příslušenství. Pro ty co začínají s fotografováním bude nejlepší levný fotoaparát na kterém se naučí jak fotografovat a když se stanou profesionály tak si pořídí drahý fotoaparát.