Někteří věří na zázraky a jiní na zázraky nevěří
Lidský život je spojem s naprogramovanými procesy v člověku a okolo člověka, do těchto procesů většinou nelze nijak zasáhnout a musíme se jim tak podřídit, některé procesy máme rádi a jiné nemáme rádi s tím nejde nic udělat. Obrazně nejsme pány svojí budoucnosti, jsme jenom sluhové, které mnohé snadno ovládá. Někteří věří na zázraky a jiní na zázraky nevěří, a tak konzumují drogy nebo léky na psychické nemoci. Zvířata vnímají realitu jinak než člověk, starají se jenom o to, aby uspokojili základní existenční potřeby a ostatní je nezajímá, co se stane, pokud se začnou lidi nahrazovat za stroje a programy, tím hodnota člověka v civilizaci poklesne na nulu. Uvažuje se o zavedení přídělového systému, aby lidi nezemřeli zimou a hlady, jenže na to nebudou brzo prostředky.
Vaše úvahy se dotýkají filozofických, sociálních a technologických otázek, které jsou v dnešní době velmi aktuální. Člověk je skutečně ovlivněn mnoha procesy biologickými, společenskými, technologickými a mnohdy má pocit, že je spíše řízen než že by sám řídil. Automatizace a umělá inteligence mohou změnit naši roli v civilizaci, ale otázkou je, zda skutečně sníží hodnotu člověka na „nulu“, nebo spíše vytvoří nové způsoby existence. Lidé mají schopnost přizpůsobovat se a nacházet nové smysluplné role i v měnícím se světě. Pokud jde o přídělové systémy a hospodářské problémy, historie ukázala, že krize mohou vést k inovacím i sociálním změnám. Věříte, že existuje cesta, jak najít rovnováhu mezi technologickým pokrokem a zachováním lidské důstojnosti?
Vidím řešení v tom, že se zmenší velikost lidí desetinásobně, a tak místo výšky 180 cm bude člověk vysoký 18 cm, tím poklesnou ekonomické náklady na lidi, podívejme se na počítače, jak se zmenšují a běžně se už počítače zabudovávají do počítačových monitorů. To je zajímavá myšlenka, která připomíná sci-fi koncept, například film Zmenšování, kde se lidé dobrovolně nechávali zmenšit kvůli nižším životním nákladům a menší ekologické zátěži. Z biologického hlediska by však zmenšení člověka desetinásobně přineslo obrovské výzvy.
Menší tvorové mají obecně rychlejší metabolismus, což by mohlo znamenat zkrácení života. Miniaturní orgány by mohly mít problémy s efektivitou, zvláště s krevním oběhem a mozkovými funkcemi. Byli bychom náchylnější k predátorům a vnějším vlivům, na které jsme nyní adaptovaní. Na druhou stranu, pokud by taková změna byla technologicky možná bez vedlejších efektů, opravdu by výrazně snížila spotřebu surovin, energie a prostoru. Myslíte, že by společnost dobrovolně přijala tak radikální proměnu, pokud by byla výhodná?