čtvrtek 7. července 2016

Jak fotografovat a nebýt při tom za idiota?

Dokud se používali mnoho stativy a veliké fotoaparáty bylo fotografování pracné a složité, nikam se nespěchalo a stačilo udělat několik černobílých fotek na ploché filmy, nebo na skleněné desky za den. Potom přišla doba malých automatických fotoaparátů na kinofilm, a fotografové začali spěchat.
Začalo vznikat obrovské množství amatérských fotek, a fotografie začali rychle ztrácet pro lidi hodnotu, potom přišli digitální fotoaparáty a mobilní telefony s fotoaparátem, dílo zkázy bylo takto dokonáno. Posledním ubohým vynálezem je fotografování sebe sama, kdy je většinou veliký mobilní telefon na dlouhé skládací tyčce a fotky se posílají po vyfocení na sociální sítě, co jsou na internetu.
Tím ovšem nechci lidem nutit, aby si pořizovali stativy a veliké fotoaparáty, je třeba změnit zásadně pohled na problematiku fotografie. Ona se nemění jenom fotografie, mění se veškerá lidská kultura od základů, ta změna spočívá v tom, že končí období povrchnosti, a je třeba jít do hloubky, nestačí jenom stisknout spoušť, je potřeba vyfocený obrázek doplnit i zajímavým popisem. Když se podívám na moje velmi staré fotky, a moje staré myšlenky, tak zjišťuji, že jsem byl velmi povrchní.
Vypadal jsem nudně jako veliký dům z betonových panelů, kdy tyto domy z období socialismu, připomínají králíkárny. Je to tak snadné, obléci lidi do uniformy, a vyhnat je bojovat proti jiným lidem v uniformách, násilí ale nic nikdy nevyřešilo! Fotoaparát není střelná zbraň, je to umělecký nástroj, a dokud to lidi nepochopí, tak budou při fotografování vypadat jako idioti.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře se moderují