pondělí 4. července 2016

Ano, bude líp, jakmile zde bude mikročlověk

Přichází doba, ve které je vše velmi malé a tak je zde; mikroekonomie, mikrovlákno, mikrotužka, mikroplatba, mikrofon, mikrovlnka, mikrosvět, mikročip, atd. Ovšem jedno schází, a to mikročlověk. Gulliverovy cesty (1726) od Jonathana Swifta. Loď ztroskotala u neznámého ostrova. Jedinému Gulliverovi se podařilo na ostrov doplavat a zde vysílením ztratil vědomí. Když se probral, zjistil, že je zajatcem asi patnáct centimetrů vysokých lidiček, obyvatel ostrova nazývaného Liliput.
Když slíbil, že se bude dobře chovat, bylo mu umožněno se v největší budově Liliputu ubytovat a brzy se stal oblíbencem císařského dvora. Současný člověk je nesmyslně veliký, víte, co vše jeden člověk spotřebuje za celý život, zboží a služeb, představme si, že bychom se pomocí vědy globálně všichni zmenšili na velikost 15 centimetrů.
Naše domy by mohli být malé, a stejně tak i bychom spotřebovali méně potravy, mohlo by nás i být mnohem více, aniž bychom nějak poškozovali díky veliké spotřebě potravin a surovin přírodu. Podívejme se na hmyz, jak je malý a jak je dokonalý, cesta je tedy jasná, zmenšíme člověka na velikost 15 centimetrů, a tím se vyřeší naše problémy, představme si osobní auto dlouhé 40 centimetrů, jak jede po dálnici široké 120 centimetrů.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentář se zobrazí až po schválení moderátorem