středa 8. června 2016

Proč je nemocných lidí zde jako sraček?

Většina pracujícího lidstva, trpí různými moderními nemocemi. Staré lékařské úsloví že neexistuje zdravý člověk, jen člověk špatně vyšetřený, není bohužel vtip, ale popis reálné situace. Délka lidského života sice prodlužuje, ale zdraví lidé přesto nejsou.
Jen jsou schopni díky lékařské vědě s některými nemocemi uboze existovat. Většina lidstva trpí depresemi, bolestí zad, dýchacími potížemi, ale i rakovinou. Jinými slovy, průměrný pracující člověk prostoná většinu svého života. Dohromady jsou poruchy pohybového aparátu, duševní nemoci, nemoci dýchacích cest a nemoci ze závislostí zodpovědné až za polovinu zdravotních problémů lidstva. 
Lidská populace navíc rychle stárne, tudíž se podle odborných prognóz bude situace v tomto směru ještě značně a poměrně rychle zhoršovat. Počet lidí s tzv. optimálním zdravotním stavem se v příštích desetiletích bude neustále snižovat, nejenže se nemocemi trápí stále více lidí, ale roste mezi nimi také podíl nevyléčitelných chorob a trvalé invalidity. 
Nejčastější zdravotní potíže přitom zůstávají víceméně stejné. Bolesti zad, deprese, chudokrevnost z nedostatku železa, krční problémy ústící ve vyšším věku ke ztrátě sluchu. Jejich vysoký podíl na nemocnosti spočívá v tom, že jde o velmi dlouhodobé problémy. 
Problémem již není úmrtnost, ale dlouhodobá zdravotní postižení. V posledních letech v žebříčku nejčastějších poruch a nemocí přibyla také například artritida, bolesti šíje a dolní části zad, duševní poruchy a následky zneužívání návykových látek.
Z kategorie vzácné se mezi běžné choroby zařadily ekzém, akné, průjem, poruchy chování a postižení následkem zranění. Každý člověk podle statistik často prodělá rýmu či kašel. Nic netrápí lidi častěji, než infekce dýchacího ústrojí. 
Dohromady jsou poruchy pohybového aparátu, duševní nemoci, nemoci dýchacích cest a nemoci ze závislostí zodpovědné až za polovinu zdravotních problémů lidstva. Důležitým faktem podle odborníků je skutečnost, že zatímco počet nemocných stoupá rychle, úmrtnost tento trend přímo nenásleduje. Za příklad dávají cukrovku, která co do výskytu stoupla o více než 40 %, úmrtnost jejím následkem vzrostla jen o 9 %. Podobně o 15 % poklesla úmrtnost u rakoviny, jejíž výskyt se nijak nesnížil. 
Další výsledky poukázaly na fakt, že značně přibylo lidí, kteří trpí více chorobami najednou. Je to jasný signál, že cílem lékařů už by nemělo být jen snižování úmrtnosti, zaměřit bychom se nyní měli na odstranění příčin dlouhodobých zdravotních postižení, na špici zájmu lékařů jsou deprese a bolesti zad, které nyní vedou k dlouhodobému postižení častěji než cukrovka, astma a chronická obstrukční plicní nemoc dohromady. 
Další výsledky poukázaly na fakt, že značně přibylo lidí, kteří trpí více chorobami najednou. Je třeba přehodnotit priority zdravotnické péče po celém světě, abychom lidstvo udrželi nejen dlouho živé, ale také zdravé. Zvláště závažná jsou zjištění ohledně nemocí pohybového aparátu, duševních poruch a také poruch chování.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentář se zobrazí až po schválení moderátorem