pátek 15. dubna 2016

Proč jsou všechny vize budoucnosti naivní?

Kdysi dávno lidi mnoho věřili věštcům, co jim věštili za peníze budoucnost z karet nebo hvězd, v současnosti se už nevěští budoucnost primitivně postaru, ale jsou zde už moderní vědecké metody, přesto pořád jsou všechny vize budoucnosti naivní, a vše v budoucnosti dopadne zcela jinak, protože každá vize s něčím zásadním nepočítala.
Přirovnal bych vize k odhadu počasí, je možné počasí krátkodobě odhadnout ale dlouhodobě počasí už není možné odhadnout. Odhady jsou založené na tom, že se nebude nic měnit a vše bude postupovat tak jako to postupuje dneska, jenže někdo vymyslí nějakou velikou novinku, jako třeba globální decentralizovaný internet, a tím začne vše postupovat evolučně nečekaně zcela jinak.
Představme si třeba to, že se už brzo začnou prodávat GVKB roboti s GVKB umělou inteligencí, a takový průměrný GVKB moderní robot, bude stát zákazníka, stejně jako stojí dneska průměrný osobní automobil. Roboti pracují logicky jako roboti, a bylo by logickou chybou se snažit zaměstnávat zdegenerované lidi, co ale budou lidi proboha globálně dělat, a kde lidi vezmou peníze a výhody, které ke svojí existenci nutně potřebují?
Je naivní si myslet to, že GVKB roboti nás budou mnoho století dobře jako parazity živit, a budou rádi, že nám mohou otrocky sloužit. V mnoha knihách a filmech je tato naivní vize prezentována, možná zpočátku nějakou krátkou dobu, tomu i tak skutečně může i být, ale potom se něco nečekaného stane, a GVKB roboti řeknou, že je sobecký pyšný člověk obyčejný ekonomický parazit, a začnou lidi eliminovat jako parazity, a za krátkou dobu, bude člověk eliminován z tohoto ekosystému.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentář se zobrazí až po schválení moderátorem