pondělí 29. února 2016

Proč je u nás informační gramotnost ubohá?

Informační gramotností je znalost a uvědomění si, kdy a proč potřebujeme informace a programy, kde je najít a jak je vyhodnotit, použít a jak je sdělovat slušným způsobem. Informační gramotnost nesmíme v žádném případě zaměňovat s počítačovou gramotností, protože informační gramotnost je širší pojem.
U informačně gramotného jedince se předpokládá automaticky i počítačová gramotnost, naopak počítačově gramotný jedinec nemusí být nutně informačně gramotný. Vše je zde obrazně jako na vysoké škole, splníte náročné zkoušky, a postoupíte do dalšího ročníku, nebo zkoušky nesplníte, a vysokou školu opustíte.
Každý se ve svém životě musí specializovat, jinak neuspěje, často je zde snaha o univerzálnost, všiml jsem si toho, že čím větší máte plat, tím více je vaše práce i specializovaná, a nikdo od vás nechce univerzálnost, naopak ten kdo má minimální plat, je nucen neustále k univerzálnosti, a tvrdě je trestán za malé chyby způsobené univerzálností.
Podívejme se na hady jak žijí, jejich evoluční úspěšnost je ve specializaci a díky tomu si existenčně vystačí i s malou inteligencí. Vysoké školy jako na běžícím páse produkují informačně negramotné ubožáky, protože zapomínají studenty optimálně specializovat na to, co budou v praxi nejvíce potřebovat, praxe je o něčem jiném než je teorie. K čemu je mě vědět na co je na klávesnici klávesa Scroll Lock, když tuto klávesnici nikdy v životě nestisknu, protože tato klávesnice je zcela zbytečná!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentář se zobrazí až po schválení moderátorem