čtvrtek 4. února 2016

Chybujeme protože nemáme informace

Doba plná tuposti pomalu končí a nastupuje doba informací, je zde mnoho informačních systémů, jež nám informace poskytují. Pro práci s informacemi jsme vytvořili normy a doporučení, protože nechceme chybovat a chceme, aby nám informace sloužili. Často dochází k porušování norem a doporučení, jež se vztahují k používání informací, kdy informace poškozujeme nebo krademe a spoléháme na to, že se na to nepřijde a nebudeme za to potrestáni. Chybujeme často při používání informací, protože nemáme správné informace, je to jakýsi začarovaný civilizační informační kruh, a to co nám z něj existenčně pomůže, to milujeme a obdivujeme.
Každá informace má nějakou hodnotu, jež vychází ze; situace, prostoru, času, atd. a to je zásadní problém, protože mnohdy pro někoho hodnotná informace je pro jiného nehodnotná informace. Hodnotu informací může určit; náhoda, monopol, trh, situace, pochopitelně máme snahu o to svoje subjektivní informace draho prodat, a zdarma získávat cizí subjektivní informace. V dnešní době se mnoho hovoří o nelegálním stahování informací z internetu, jde zde hlavně o; programy, filmy, fotky, písničky, podnikové informace, atd. Na internetu je obrovské množství nejrůznějších informací a mnohdy musí kontrola tvrdě zasahovat a likvidovat problémy s informacemi kdy zde jsou i trestní a finanční postihy.
Zásadní problém s používáním informací je v tom že je to cosi velmi nového v našem životě a tak musíme mnoho experimentovat a hledat správné cesty pro to aby nám informace sloužili. Jako první pokus o informační levný systém pro lidi, zde bylo vytisknutí ideologických knih, ve které bylo mnoho; mýtů, legend, zkušeností, doba ale pokročila a již místo knihy používáme internet. Obrazně bych problém popsal jako oplocení informační zahrady, aby nám na informace nechodili zloději, problémem je že zloději plot podhrabou nebo přelezou a tak se neustále snažíme o to, aby naše ploty kolem hodnotných informací byli tak postavené, že se přes ně zloději nedostanou.
Nejčastější problém že někomu prodáte informace a on je rozmnoží a začne je prodávat, jako by on byl jejich tvůrcem, to se nejčastěji děje asi u; knih, filmů, programů, hudby. Kdysi bylo snadné rozlišit originál od kopie, dneska jsou u mnohého kopie stejně kvalitní jako je originál, ti co hodnotné informace pro nás vytvářejí, mají s tím veliké ekonomické náklady a pokud jim vytvořené informace ukradneme tak oni zkrachují. V samém jádru celého informačního problému je veliká vzdálenost, mezi poskytovatelem a tím kdo informace získává, blízké lidi milujeme a cizí lidi nemilujeme, o tom to je.
Jedna věc je že zde existuje spojení pomocí mobilu nebo internetu, a druhá věc je že toto informační spojení je neosobní a anonymní, přirovnal bych to k osobnímu pohlazení živého psa nebo k neosobnímu pohlazení plyšového psa. Na internetu se vytvářejí sociální sítě a fóra kde pod přezdívkou lidi mezi sebou komunikují ve snaze nějak vyplnit svoje osamocení, protože nemáme čas a mnohdy ani náladu na osobní vztahy. Jenže neosobní informace nemají žádnou hodnotu a my tím jenom plýtváme svým časem, na jedné straně potřebujeme osobní citlivé vztahy, ale na druhé straně víme, že s osobními vztahy je mnoho problémů. Život má základy v informacích, a proto je zde tlak na živé bytosti v rovině informací, ti co snesou veliký informační tlak, se stávají informačními autoritami, a oni ukazují druhým správnou informační cestu, jež vede k zisku hodnotných informací a prodeji svých informací.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře se moderují