pondělí 4. ledna 2016

Novoroční slevy jsou ideální k nákupu počítače

V době mobilních telefonů a tabletů se zdá, že klasické počítače ztrácejí řadu svých funkcí. Zábavu v podobě návykových her, hudby, filmů nebo sociálních sítí již tato zařízení dokážou zvládnout, stejně jako základní pracovní úkony v podobě čtení e-mailů, jednoduchou editaci dokumentů a tabulek nebo práci s prezentací. Stále více na úkor velikých počítačů se prosazují malé notebooky a další velmi malé počítače, kde uživatelé oceňují možnost mít je při sobě i na cestách. Při výběru počítače hrají své hledisko výkon v poměru k ceně a v posledních letech je čím dále tím více důležitější i vzhled.
Klasická veliká plechová krabice, která nabízí dostatek prostoru pro nejvýkonnější komponenty. Počítač zabudovaný už v monitoru, nabízí úsporu prostoru, ale je to předem nakonfigurovaný stroj, který je doslova přilepen na zadní část monitoru a tvoří s ním jeden celek. Podobně jako u notebooků lze zde už jen těžko měnit komponenty. Miniaturní počítače, které lze nechat položené na stole, kde zabírá minimum prostoru. Využívá speciální zmenšené komponenty. Bývá dodáváno s některými základními komponenty. Jsou i super malé levné počítače do kapsy, jde o mobilní telefony upravené tak že fungují jako počítače.
Stolní počítače jsou ale mnohem flexibilnější a zvládnou jak tuto zátěž, tak i mnohem náročnější úkoly a navíc je při dobrém výběru nekupujete pouze na pár let, jako mobilní telefony a tablety. Počítače tak nabízejí výkon a dlouhou životnost, kterou lze vhodným výběrem komponent ještě rozšířit. Není tím myšleno jen to, že by komponenty měly být kvalitní, ale také to, že vyberete takové, které umožní pozdější výměnu. Řeč je v tomto případě především o základní desce, která určuje, z čeho se bude počítač skládat a jaké komponenty v něm použijete.
Počítače jsou totiž jen taková skládačka, kde si výběrem jednotlivých komponent určujete, jak se bude stroj ve výsledku chovat. Kvůli tomu kombinujete v podstatě jen šest nezbytných komponent: základní desku, zdroj, procesor, operační paměť, úložiště a grafickou kartu pokud nestačí ta v procesoru. Samozřejmě k zobrazení, ovládání a zvuku, je ještě třeba připojit monitor, klávesnici s myší a reproduktory nebo sluchátka, ale základ počítače tvoří výše zmíněné komponenty.
Teď to naopak může vypadat jednoduše, ale když si uvědomíte, že u každé komponenty existují desítky, stovky až tisíce variant od různých výrobců a k nim řada příslušenství, jako jsou například chladiče, je jasné, že sestavení počítače je spojeno s problémy. Proto se ti méně zkušení nechávají vést výrobci a prodejci podle toto, k čemu počítač využijí. Základní zjednodušené rozdělení je tak počítače pro kancelářskou práci, multimediální PC do domácnosti, nebo výkonné PC na náročnější úkoly a hry.
Kancelářské PC by mělo zvládnout většinu běžných úkolů a zapotit by se mělo až při náročnějším využití. Definuje je nízká cena, relativně malá spotřeba a nižší výkon. Počítejte se slabším procesorem, menším množstvím operační paměti a menším pevným diskem. Zpravidla si vystačí s grafickou kartou integrovanou v procesoru. PC do domácnosti pak zvládne upravit video natočené na dovolené, přehrát film a to vše s desítkami otevřených záložek s internetovými stránkami.
Mělo by zvládnout také spustit náročnější hry, ale s nižším rozlišením a některými vypnutými efekty. Takové PC musí mít výkonnější procesor, minimálně 8 GB operační paměti, větší disk na ukládání fotek a videí a externí grafickou kartu nižší třídy. Počítejte s vyšší cenou pohybující se výše nad deseti tisíci korunami a vyšší spotřebou. Nejvýkonnější počítače si pořizují uživatelé, kteří takový výkon využijí buď pro svou práci, nebo zábavu v podobě náročných her.
Jejich konfiguraci v podstatě ovlivňuje jen rozpočet, který se může pohybovat v řádech desítek, ale i stovek tisíc korun. Kdo si bude takové PC konfigurovat, bude už pokročilejší uživatel, který ví, co od systému bude chtít a zjistí si, co k tomu potřebuje anebo si nechá poradit od uživatele s podobnými nároky. Obecně se dá říct, že takové nasazení bývá náročné na výkon procesoru a velikost operační paměti. U práce s náročnou grafikou se pak ještě přidává požadavek na výkonnou grafickou kartu.
V pracovně nebo v dětském pokoji asi hluk z počítače nemusí tolik rušit, jsou ale místa, kde hučení chladících větráčků, chroupání pevného disku a další počítačové hluky mohou rušit. Tiché počítače jsou speciální kapitolou počítače, které vyžadují dobře rozmyšlený výběr komponent a především chlazení. Vše začíná již výběrem dobré počítačové skříně a umístěným komponent. Dobře odváděné zbytkové teplo ušetří práci větráčkům. Ty jsou zpravidla větší, aby se nemusely tak rychle točit. Stejně by to mělo být u grafické karty, kde menší otáčky přinesou také tišší hučení.
Méně hluku také zpravidla vyvolává pevný disk s pomalejšími otáčkami. Zatímco dnešní standard je 7 200 otáček za minutu, tišší disky se točí rychlostí 5 400. Důležitá je také údržba a tedy pravidelné čištění od prachu. Ten může zanést některé cesty, kudy proudí odváděný teplý vzduch a nutí tak větráčky ve větší činnosti. Neplatí ale, že mezi těmito kategoriemi jsou jasné hranice a skokové rozdíly ve výkonu. Nabídka komponent je tak široká, že si zájemce o nový počítač může velice jemně nastavovat jednotlivé parametry tak, aby vyhovovaly přesně jeho potřebám.
Ve výsledku se mohou dva počítače za podobnou cenu od sebe lišit výslednými parametry, podle toho, kterému směru dává uživatel přednost. Pokud budete chtít činit alespoň trochu kvalifikovaně rozhodnutí o svém budoucím počítači, budete se muset při výběru počítače seznámit se základními kategoriemi jednotlivých komponent. Konečný výběr vám tak trochu usnadní i to, že ne všechny komponenty lze navzájem kombinovat, ale i z tak, stále zbývají tisíce variant. Výběr se přitom neomezuje jen na nalezení těch nejvýkonnějších komponent, které si v rámci daného rozpočtu „sedí“, ale promítá se do něj řada dalších vlivů.
Jedním z těch důležitějších je možnost budoucí vylepšení. Právě proto, že počítač nekupuje na jednu, dvě sezóny, nemá moc smysl investovat do sice levné a nyní ještě výkonné technologie, která už je sklonku svého životního cyklu. Za dva roky se vám může stát, že budete potřebovat zvýšit výkon svého stroje a přitom jste vybrali základní desku, která podporuje jen starší typ procesorů, pomalejší rozhraní nebo paměti. To co tak nyní ušetříte, se vám může později prodražit a naopak.
Dobře vybrané komponenty vám mohou později prodloužit životnost stroje i o několik let, jen v něm v průběhu let vyměníte třeba grafickou kartu, procesor, doplníte operační paměť, přidáte/vyměníte disk. To vše podle vašich potřeb a finančních možností. Právě tato možnost snadno měnit komponenty je velká výhoda počítače oproti tabletu a mobilu. S tím souvisí i filosofická otázka, koupit nebo nekoupit, mám investovat do nového systému již nyní, nebo si mám počkat, protože se blíží uvedení nové doby počítačů. Pro výrobce počítačů a operačních systémů, je totiž každé malé povrchní vylepšení super a revoluční. Není na to jednoduchá odpověď.
Nejnovější technologie obvykle bývají nejdražší a proto má možná smysl počkat, až jejich cena trochu klesne a ověří se jejich funkce a bezproblémový chod u uživatelů, kteří si jej pořídili již mezi prvními. Zatímco běžný uživatel se spokojí se základními znalostmi o chodu počítačů, jsou počítačoví blázni, kteří měsíc studují schopnosti jednotlivých komponent a zjišťují, jak je co nejlépe využít v sestavě. Pro ně není tento text sice určen, ale my se jen krátce pokusíme naznačit, jakým směrem se jejich myšlení ubírá. Tím hlavním cílem je získat jednotlivých kusů hardware maximální výkon. Někdo ocení i originální bednu.
Často využívaná strategie při koupi počítače a komponent také využívá uvedení novinek na trh. V tomto případě ale využívá zlevnění cen starších modelů. Ať již zvolíte jakoukoliv strategii, nezapomeňte myslet do budoucna. Někdy stačí kombinace několika moderních komponent se staršími a levnými s výhledem na relativně brzký upgrade, až bude vámi požadovaná technologie na trhu. S tím vším souvisí i rozhodnutí, kdy se rozhodnout pro koupi nového počítače či výměny některé z komponent. To se zpravila, projeví při používání nového programu nebo celkovým zpomalením chodu systému, kdy máte pocit, že počítači všechno dlouho trvá.
V některých případech pomůže vyčištění počítače od softwarového balastu, který se v něm za léta provozu nashromáždil, jindy přidání operační paměti, která již nestíhá pojmout všechny úkoly, které na ni moderní programy kladou. Zpravidla také pomůže přesunutí dat z téměř zaplněného disku na jiné úložiště. Výrobci počítačů a operačních systémů tvrdí, že počítač a operační systém by se měl měnit v pětiletých cyklech, a řada jejich zákazníků to tak i dělá. Domácí uživatelé si ale při rozumném nákupu vystačí se svým počítačem deset let, protože jej minimálně využívají.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentář se zobrazí až po schválení moderátorem