úterý 24. listopadu 2015

Globalizace dělá z lidí idioty

Mít na webu nemoderovanou a necenzurovanou diskusi je prý znakem demokracie, hlásají jedni, a myslí tím, že mají právo na svoji svobodu slova na stránkách, které vlastní někdo jiný. Jak pošetilé. To, co hlásají, není nic jiného než fanatismus promíchaný s anarchií.
Řada hlupáků se totiž domnívá, že tím, že "platí za ten internet" jim snad i celý patří. Nedochází jim, že neplatí za "ten internet", ale jen za připojení přes IP protokol do nějaké sítě, což nemá nic společného se soukromým obsahem, který někdo na internetu vytváří, a pod určitými podmínkami jej nabízí ke zhlédnutí.
Webová stránka je jako pozvání na prohlídku do soukromého domu. Jen ignorant si může myslet, že při takové prohlídce si může dělat, co chce, zbourat bez svolení majitele koupelnu, a postavit místo ní pěstírnu konopí, aby měl drogy, případně rozhodovat o tom, jak bude vymalováno v ložnici, a které typy vibrátorů budou uschovány v nočním stolku.
Pokud na nějakých stránkách jejich majitel dovolí dělat si návštěvám cokoliv a bez registrace, dopadne to katastrofálně, nemoderovaná diskuse přináší na web špínu a idiocii, protože někteří lidé se, ve falešném pocitu anonymity, chovají jako sprostá a zlá zvířata, odreagovávají si a dále rozvíjejí a pěstují svoje negativní emoce. Nejsem psycholog, ale toto jejich jednání se dle mého názoru posléze přenáší i do reálného života, protože stav, kdy se člověk internetový chová, jako parazit začne chápat jako normu, a chová se tak i pokud není anonymní.
Internet prostě dělá z řady lidí idioty, a jeho dlouhodobé používání vede k tomu, že tato idiocie se propaguje i do normálního života. Čím více "demokratického" internetu, tím více idiotů v reálném světě. Některé pokrokové weby proti tomu bojují, nejlépe tak, že nezavedou diskusi vůbec, čímž efektivně zamezí tvorbě a rozvoji nových idiotů, popřípadě tím, že komentáře špíny efektivně moderují automatickými prostředky. Problém je, že idiotů je moc, je to silná masa, a mají určitou sílu.
Úspěch některých webů je bohužel založen právě na poskytování služeb pro idioty a na diskusi mezi idioty stojí a padají jejich úspěchy, a nemohou si tak dovolit "demokracii" příliš omezovat. Zkrachovali by. Vládne tam tedy anarchie, podprůměrní. Myslím, že je na čase diskusi na internetu striktně omezovat nebo úplně zrušit.
Moderování diskusí, povinné registrace, ban na určitá slova, ban na IP adresy, to je rajská hudba. Idiotů je totiž v každé společnosti 99%, a není dále možné, aby jejich hlas byl na internetu slyšet jako téměř jediný. Slušní lidé 1% nemají šanci. Zakaž diskusi, zachráníš planetu!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentář se zobrazí až po schválení moderátorem